Свято 19 січня – Хрещення Господнє

19 січня 2017 року у гуртожитку ДНЗ «ЗВПУ» з учнями училища було проведено бесіду на тему: «Свято 19 січня – Хрещення Господнє».

Цей захід провела майстер виробничого навчання Бурдейна Любов Михайлівна.

Одним з найбільш шанованих християнських свят, з яким пов’язані звичаї, повір’я і традиції, є Хрещення Господнє. 

Цикл різдвяних свят закінчується Хрещенням Господнім. Це свято, коли 30-річний Ісус хрестився від Івана Предтечі у водах Йордану. Він обґрунтував одне з головних церковних таїнств, через яке людина народжується заново у Христі. З тих пір ті, що хрестяться, отримують прощення гріхів і відроджуються для нового, духовного життя

Бурдейна Любов Михайлівна доповіла, що історія свята починається з часів хрещення Ісуса Христа в річці Йордан Іоанном Хрестителем. Під час таїнства хрещення з небес зійшов Дух Святий. На честь з’явлення Господа в повноті Святої Трійці свято прийнято називати Святим Богоявленням. Бог Отець проголошував слова з небес: «це Син Мій улюблений, в якому Моє благовоління», Син хрестився на землі, Дух Святий з’явився у вигляді голуба. У цей день Ісус Христос почав служити і проповідувати. 

З тієї пори вода вважається символом очищення. На свято відбувається хресний хід, в християнських церквах, на річках, озерах здійснюють обряд водосвяття. Вважається, хто тричі зануриться у йорданську воду в ополонці, той весь рік хворіти не буде.

Хрещення Господнє є одним з найбільш важливих і символічних свят у православ’ї. З цим днем пов’язано безліч церковних та народних традицій і прикмет.

Вранці 19 січня існує традиція купання в ополонці, яку вирізали у формі хреста напередодні свята. Сам же хрест встановлювали поруч. Іноді його прикрашали ялиновими або сосновими гілками. А також поливали буряковим соком, забарвлюючи в червоний колір, що символізував вогонь.

На Водохреща прикмети і повір’я свідчать, що в ці дні відбувається подвійне очищення – вогнем і водою.

На Хрещення Господнє прикмети пов’язані з явищами природи і погодними умовами: 

  • Якщо погода ясна і холодна – бути посушливого літа,
  • Свіжа і похмура погода – пророкує багатий урожай. 
  • Південний вітер принесе грозове літо. 
  • Яка погода 19 січня, таким буде початок наступної зими. 
  • Повний місяць у водохресну ніч означало можливі паводки навесні. 
  • Зоряне небо віщувало сухе літо і рясний урожай ягід. 
  • Сніг під час занурення в ополонку пророкував високий урожай хліба.

З давніх часів ніч з 18 на 19 січня (Водохресний вечорок) вважалася найбільш підходящою для ворожінь.

Всі ворожіння пов’язані з бажанням дівчат вдало вийти заміж. Кожній хотілося гарного нареченого, красивого весілля і щасливого життя.

Бурдейна Любов Михайлівна підкреслила, що історія свята починається більше 2 тисяч років тому. У ньому зібрано данину поваги і поклоніння Святій Трійці, віра в цілющу силу священної йорданської води, таємний містичний зв’язок з потойбічним світом і залишки язичницьких вірувань.

І від кожного з нас залежить, якою мірою це безцінне народне багатство дійде до прийдешніх поколінь

2016-11-10-979 2016-11-24-982

 

 

 

 

Майстер виробничого навчання Бурдейна Любов Михайлівна

Опубліковано у Виховна діяльність, загальній категорії, Новини. Додати до закладок постійне посилання.