19 січня 2017 року у гуртожитку ДНЗ «ЗВПУ» з учнями училища було проведено бесіду на тему: «Свято 19 січня – Хрещення Господнє».
Цей захід провела майстер виробничого навчання Бурдейна Любов Михайлівна.
Одним з найбільш шанованих християнських свят, з яким пов’язані звичаї, повір’я і традиції, є Хрещення Господнє.
Цикл різдвяних свят закінчується Хрещенням Господнім. Це свято, коли 30-річний Ісус хрестився від Івана Предтечі у водах Йордану. Він обґрунтував одне з головних церковних таїнств, через яке людина народжується заново у Христі. З тих пір ті, що хрестяться, отримують прощення гріхів і відроджуються для нового, духовного життя
Бурдейна Любов Михайлівна доповіла, що історія свята починається з часів хрещення Ісуса Христа в річці Йордан Іоанном Хрестителем. Під час таїнства хрещення з небес зійшов Дух Святий. На честь з’явлення Господа в повноті Святої Трійці свято прийнято називати Святим Богоявленням. Бог Отець проголошував слова з небес: «це Син Мій улюблений, в якому Моє благовоління», Син хрестився на землі, Дух Святий з’явився у вигляді голуба. У цей день Ісус Христос почав служити і проповідувати.
З тієї пори вода вважається символом очищення. На свято відбувається хресний хід, в християнських церквах, на річках, озерах здійснюють обряд водосвяття. Вважається, хто тричі зануриться у йорданську воду в ополонці, той весь рік хворіти не буде.
Хрещення Господнє є одним з найбільш важливих і символічних свят у православ’ї. З цим днем пов’язано безліч церковних та народних традицій і прикмет.
Вранці 19 січня існує традиція купання в ополонці, яку вирізали у формі хреста напередодні свята. Сам же хрест встановлювали поруч. Іноді його прикрашали ялиновими або сосновими гілками. А також поливали буряковим соком, забарвлюючи в червоний колір, що символізував вогонь.
На Водохреща прикмети і повір’я свідчать, що в ці дні відбувається подвійне очищення – вогнем і водою.
На Хрещення Господнє прикмети пов’язані з явищами природи і погодними умовами:
- Якщо погода ясна і холодна – бути посушливого літа,
- Свіжа і похмура погода – пророкує багатий урожай.
- Південний вітер принесе грозове літо.
- Яка погода 19 січня, таким буде початок наступної зими.
- Повний місяць у водохресну ніч означало можливі паводки навесні.
- Зоряне небо віщувало сухе літо і рясний урожай ягід.
- Сніг під час занурення в ополонку пророкував високий урожай хліба.
З давніх часів ніч з 18 на 19 січня (Водохресний вечорок) вважалася найбільш підходящою для ворожінь.
Всі ворожіння пов’язані з бажанням дівчат вдало вийти заміж. Кожній хотілося гарного нареченого, красивого весілля і щасливого життя.
Бурдейна Любов Михайлівна підкреслила, що історія свята починається більше 2 тисяч років тому. У ньому зібрано данину поваги і поклоніння Святій Трійці, віра в цілющу силу священної йорданської води, таємний містичний зв’язок з потойбічним світом і залишки язичницьких вірувань.
І від кожного з нас залежить, якою мірою це безцінне народне багатство дійде до прийдешніх поколінь
Майстер виробничого навчання Бурдейна Любов Михайлівна