Обереги – наші прадавні добрі символи-захисники, знаки віри у вище заступництво.
Символи-обереги втілювались у побутових речах, їх шанували, про них складали легенди. Вишитий рушник, вишита сорочка, писанка, лялька, віночок, калина, верба, лелека – без них важко уявити нашу Україну. Саме з оберегів починається для кожного Батьківщина.
В рамках «Місячника безпеки», в Запорізькому вищому професійному училищі пройшов огляд – презентація «Народний оберіг».
З 14 по 24 листопада 2016 року учнівська молодь разом з класними керівниками, майстрами виробничого навчання мали змогу представити народні обереги українців, а також предмети народно-ужиткової творчості та аплікації.
Одяг, взуття та прикраси – найнеобхідніші предмети в повсякденному житті людини. Однак вони виконували не лише практичну, але й не менш важливу символічну роль.
В огляді – презентації представлені вишиванки – національні святині, які символізують собою і несуть в собі духовне багатство, високу мудрість і традиційний зв’язок багатьох поколінь – зв’язок, що не переривається віками. Вишиванку передають з роду в рід, зберігають як безцінну реліквію. Вона – символ здоров’я і краси, щасливої долі і родинної пам’яті, любові і вірності.
Вишиванка – це й оберіг людини від лихого ока та злих духів, національне вбрання, національний костюм – це щось більше, ніж одяг, – це «молитва без слів».
В огляді – презентації «Народний оберіг» взяли активну участь викладачі відділення художнього напряму Прокоф’єва Анжела Миколаївна та Прокоф’єв Євгеній Олександрович разом зі своїми учнями групи № 10 та 15 з професії «Живописець. Флорист».
Берегинями роду представлені ляльки – мотанки. Учениця групи № 07 з професії: «ОКН. Обліковець з реєстрації бухгалтерських даних» Закарлюка Оксана представила три свої роботи.
Ляльку-мотанку з дитиною виготовили учні групи № 02 з професії: «Маляр. Штукатур. Лицювальник-плиточник».
Лялька-мотанка – це українська народна лялька, символ жіночої мудрості, родинний оберіг. Здавен у кожній родині лялька-мотанка виконувала роль оберегу, була символом мудрості, берегинею роду, символом матері-прародительниці та зв’язку між поколіннями, одна із найдревніших іграшок і сакральних (священних) істот нашого народу, якій тисячі й тисячі років. Скільки існує людство, стільки років цій іграшці, яка повинна була дитину заспокоїти, нагодувати і зберегти. Виготовляючи цей сакральний предмет, жінки завжди вкладали в неї свою енергію, певні думки і побажання.
Учні групи № 04 з професії: «Маляр. Штукатур. Лицювальник-плиточник» презентували в огляді – презентації серветку зроблену власноруч.
А учень групи № 11 з професії «Декоратор вітрин, Флорист» Дунаєнко Євгеній вважає що крім вишитих речей, ще й в’язані речі добрі символи-захисники.
Керамічні вироби з нанесеним українським орнаментом представила учениця групи № 19 з професії: «ОКН. Адміністратор» Лані Габріела. Аплікацією, зробленою технікою «квіллінг», учнівська молодь групи № 03 з професії «ОКН. Контролер-касир» передала своє ставлення до національної символіки України та любов до Батьківщини.
Тож, давайте разом відроджувати обереги. Вони оберігатимуть наші домівки і донесуть культуру та звичаї українців до наступних поколінь.
Плетіть собі на долю віночки, робіть ляльки, малюйте писанки, садіть калину, вербу, оберігайте лелек, вишивайте рушники, сорочки. Нехай вони оберігають та захищають вас.
Голова МК класних керівників – Сєргєєва Олена Анатоліївна