Електроприлади впевнено увійшли в наше життя і супроводжують нас на роботі, в побуті, а часто і на відпочинку. Сучасна людина навряд чи зможе собі уявити життя без використання електрики, а відповідно без електроприладів. Але неправильне або недбале поводження з електрикою загрожує великими неприємностями: пожежами, важкими травмами аж до смертельного наслідку.
Нещасні випадки, пов’язані з впливом на працівника електричного струму або електричної дуги, займають значне місце в статистиці травматизму не тільки на виробництві, а й у побуті, по шляху проходження на роботу або з роботи (обірвані електропроводи, ураження блискавками) вони так само зустрічаються. Електротравми відбуваються під час торкання людини до оголених проводів, елементам електроустановок, що знаходяться під напругою або через термічний вплив електричної дуги. Під час проходження крізь тіло людини, електричний струм створює термічний, електролітичний, біологічний, механічний і світловий вплив на організм потерпілого. Удар струмом може викликати судомне і дуже болюче скорочення м’язів, здатне відкинути потерпілого в бік, але можливий так званий ефект «прилипання», коли людина не може розтиснути пальці і самостійно відпустити провід під напругою.
При ураженні електричним струмом від своєчасності і правильності надання першої допомоги може прямо залежати здоров’я і життя потерпілого, але завжди треба пам’ятати прописну істину: ви повинні спробувати врятувати життя людині, але не ціною власного! Тому, перш ніж кидатися до потерпілого, переконайтеся, що вам самим не загрожує небезпека (обірвані електричні дроти, устаткування, що знаходиться під напругою та інше). Якщо така небезпека існує, а у вас немає при собі засобів індивідуального захисту (гумових рукавичок) або можливості знеструмити обладнання, електроустановки, то краще не підходьте до потерпілого (викликайте рятувальників, медиків, осіб, відповідальних за електробезпеку на підприємстві). Якщо місце безпечне (джерело ураження знеструмлено), треба швидко оцінити стан потерпілого (наявність свідомості, пульсу, дихання), попросити допомоги у оточуючих (викликати швидку допомогу) і, в залежності від ситуації, негайно приступати до надання домедичної допомоги (непрямий масаж серця, штучне дихання, зупинка кровотечі та інше), підтримувати основні життєві функції організму потерпілого до приїзду швидкої допомоги і транспортування його до лікувального закладу.
Але, як відомо, будь-яку ситуацію легше попередити, ніж ліквідувати її наслідки, тому всі працівники, в чиї функції входить обслуговування діючих електроустановок, повинні проходити спеціальне навчання і перевірку знань з електробезпеки, з питань охорони праці, пожежної безпеки, мати відповідну групу допуску з електробезпеки і керуватися в своїй роботі вимогами нормативних документів, інструкцій з охорони праці, технічних регламентів та інше.
Для безпечного виконання робіт в електроустановках повинні бути призначені відповідальні особи, видано наряди-допуски або розпорядження на виконання робіт, підготовлені робочі місця, проведені інструктажі та інше. Кілька простих правил користування електроприладами:
– перш, ніж включити незнайомий електроприлад або обладнання, уважно ознайомтесь з інструкцією по експлуатації;
– не користуйтесь несправними, саморобними електроприладами і електроустаткуванням;
– якщо електроприлад іскрить, димить, перегрівається, «б’є» струмом – негайно вимкніть його від мережі, зверніться до відповідальних фахівців;
– періодично перевіряйте заземлення електроприладів, обладнання;
– не перегинайте електродроти, стежте за тим, щоб вони не перегрівалися.
Будьте завжди обережні при контакті з електрикою, вона не пробачає помилок і недбалості!
Запорізьке відділення управління виконавчої
дирекції Фонду соціального страхування України
у Запорізькій області