Профілактика грипу – турбота про людей

Щорічно, з настанням холодів, збільшується кількість гострих респіраторних захворювань, а згодом і грипу. Дана проблема не нова і, на жаль, не особливо залежить ні від географічного розташування країни, ні від її економічного розвитку. Розвинені країни витрачають мільярди доларів на розробку нових вакцин і препаратів проти грипу, але проблема поки залишається відкритою: щорічно вмирають сотні тисяч людей, роботодавці несуть значні збитки, уряди – економічні втрати.

         Тому, на сьогоднішній день, єдиним ефективним засобом боротьби з вірусом грипу є профілактика. Фактична захворюваність на ГРВІ та грип, як правило, вище статистичної звітності, так як частина населення при легких формах захворювань і відсутності необхідності оформлення лікарняного листа, не звертається за медичною допомогою. Але ці люди, якраз, найчастіше, стають основними джерела поширення грипу, тому актуальність питання ефективної профілактики грипу та простудних захворювань очевидна.        

          Джерело вірусу – людина і лише людина. Чим менше навколо вас людей, тим менше шансів захворіти. Карантин, канікули, заборона на масові заходи (концерти, з’їзди, збори та інше) – дієві профілактичні заходи. Носіння марлевої маски не панацея, вона обов’язково повинна бути на хворому, якщо поряд здорові (вірус вона не затримає, але зупинить крапельки слини, особливо багаті вірусом). Руки хворого – джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, рота, вірус потрапляє на руки, з них на предмети навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою і вірус у вашому організмі. Мийте руки часто, з милом, постійно носіть із собою вологі дезінфікуючі гігієнічні серветки. Користуйтесь кредитними картками. Паперові гроші – джерело поширення вірусів.        

       Вірусні частинки годинами зберігають свою активність в сухому теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому. Оптимальні параметри повітря в приміщенні: температура + 18 + 22 ° С, вологість 60-70%. Обов’язкове часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень, хоча б кілька хвилин. Будь-яка система опалювання сушить повітря. Контролюйте вологість. Мийте підлогу. Включайте зволожувачі повітря.        

       У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування так званого місцевого імунітету – захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають – робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар’єр ослабленого місцевого імунітету, і людина захворіє, при контакті з вірусом, з більшою мірою вірогідності. Зволожуйте слизові оболонки спеціальними назальними краплями, спреями.        

         У розвинених країнах велика увага приділяється профілактичним щепленням проти грипу. На 100% вони не захистять від захворювання, але значно знизять ймовірність ускладнень від грипу. Цього року очікується три види вірусу грипу і перша хвиля епідемії може початися вже в листопаді і грудні місяці. З огляду на те, що ризик від застосування таких вакцин мінімальний, а захист від охоплених ними штамів вірусу висока, лікарі все-таки рекомендують вакцинацію, особливо людям із груп ризику (дітям, людям похилого віку, особам, які мають хронічні захворювання дихальної, серцево-судинної систем, контактують з хворими на грип та ГРВІ). Вакцинацію необхідно починати робити вже зараз, для того щоб до моменту зараження в організмі встигли утворитися антитіла. Навіть якщо ви заразитеся грипом, то захворювання буде протікати в більш легкій формі і найімовірніше без ускладнень.       

           На великих промислових підприємствах роботодавці за свій рахунок проводять профілактичну вакцинацію працівників від грипу. Вкладені в здоров’я працівника кошти окупляться за рахунок зменшення витрат на виплати за лікарняними листками, відшкодування соціальних виплат в разі ускладнень від захворювання або смерті працівника.       

          Фактично єдиним препаратом, здатним зруйнувати вірус грипу, є озельтамівір (таміфлю). Таміфлю використовують тоді, коли хвороба протікає важко, або коли захворює людина з групи ризику – люди похилого віку, астматики, діабетики. Лікування ГРВІ взагалі і грипу зокрема – це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, щоб організм легко з вірусом впорався сам:

  1. Тепло одягатися, але в приміщенні повинно бути прохолодно і волого. Температура близько + 20 ° С, вологість 60-70%. Зволожувати повітря, провітрювати.
  2. Постільний режим. Ніяких «жертв» в ім’я рідного підприємства. Ви і самі звалитесь і інших заразите.
  3. Рясне пиття (компоти, морси, чай, відвари родзинок, кураги та інше).
  4. У ніс часто крапати (бризкати) сольові розчини.
  5. Боротьба з високою температурою – тільки парацетамол або ібупрофен. Категорично не можна аспірин.
  6. При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) ніякі відхаркувальні засоби не потрібні – вони тільки підсилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) – лікування тільки після консультації з лікарем.
  7. Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.           

 

Будьте здорові! Нехай цей сезон для Вас пройде без хвороб і застуд.

 

Запорізьке відділення управління виконавчої

дирекції Фонду соціального страхування України

у Запорізькій області

Опубліковано у загальній категорії. Додати до закладок постійне посилання.