Мобільний телефон вже давно став невід’ємною частиною нашого життя, при чому, як в побуті, так і на роботі (більшість виробничих питань вирішуються по мобільному телефону, багато фірм повністю відмовилися від стаціонарного телефонного зв’язку через дешевизну та доступність мобільного).
Суперечки про шкідливий вплив мобільних телефонів на організм людини ведуться не перший рік, наводиться маса аргументів як за, так і проти, але правда, як завжди посередині.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я мобільними телефонами користуються 6,9 мільярдів чоловік, що практично дорівнює населенню Землі. Звичайно, у когось може бути і 2-3 номери, у когось жодного, але цифра все одно значна.
Мобільні телефони представляють собою малопотужні радіочастотні приймачі. Телефон генерує радіочастоти тільки, коли увімкнений. Потужність радіочастот, а відповідно їх шкідливий вплив на організм, швидко знижується при збільшенні відстані від телефону (при збільшенні відстані в 2 рази, опромінення зменшується в 4 рази). Відстань в 30-40 см від голови практично зводить його до нуля, тому, користування гучним зв’язком або гарнітурою (навушниками) набагато корисніше, ніж прикладання телефону до вуха. Крім цього, велике значення має і тривалість впливу радіочастот на організм людини, тому не захоплюйтеся розмовами по телефону.
В основному шкідливий вплив мобільного телефону полягає в нагріванні тканин організму людини. На частотах, використовуваних мобільними телефонами, основна частина енергії поглинається шкірою й іншими поверхневими тканинами, що призводить до підвищення температури мозку і інших органів. Будь-який значний вплив електромагнітних полів на інші органи і системи організму людини не знайшло переконливого наукового підтвердження.
А ось шкідливий вплив мобільних телефонів, особливо смартфонів на зір не піддається сумніву. Справа в тому, що більшість людей, переглядаючи смс-повідомлення, веб-сторінки та інше, через дрібноту шрифту, тримають екрани телефонів надто близько до очей (на 4-6 см ближче, ніж при читанні друкованого тексту). Є статистика, що за 15 років активного використання людством мобільних телефонів, стан зору погіршився на 35%. Використання мобільного телефону (смартфону) – це, практично, те ж саме, що і робота за екраном комп’ютера, з тією лише різницею, що екран телефону набагато менше і ми підносимо його дуже близько до обличчя і очам складніше концентруватися на об’єкті спостереження.
Рекомендації фахівців щодо зменшення шкідливого впливу мобільних телефонів на очі:
- не читати великі обсяги текстів в темряві;
- робити шрифт максимально крупніше;
- тримати телефон на відстані 30-40 см від очей;
- кожні 20 хвилин відводити очі від екрану і дивитися 20 секунд на предмети, розташовані на відстані близько 6 м.
Залишився недоведеним зв’язок мобільних телефонів з розвитком онкологічних захворювань різної етіології, незважаючи на масу проведених досліджень в цій області.
Але непряма шкоди здоров’ю людини, на жаль, присутня і від цього нікуди не подітися. Біологічний ефект від тривалого багаторічного впливу електромагнітних полів (ЕМП) на організм людини накопичується, в результаті можливі дегенеративні зміни в центральній нервовій системі, захворювання серцево-судинної, кровотворної, статевої та інших систем організму. Особливо небезпечні ЕМП для дітей, вагітних жінок, людей з хронічними захворюваннями. Звичайно, мобільні телефони тут грають не основну роль, але і применшувати їх небезпеку теж не слід. Знаходження мобільного телефону, протягом тривалого часу (навіть в режимі очікування), на незначній відстані від тіла і тим більше від головного мозку, завдає шкоди здоров’ю користувача. А багато хто з нас не можуть розлучитися з улюбленим телефоном навіть уві сні, використовуючи його в якості будильника і маючи в своєму розпорядженні поруч з головою або під подушкою.
Бережіть себе і будьте здорові!